Hidroizolacija ravne strehe je ključna za zaščito zgradb, saj preprečuje vdor vode in vlage, kar ščiti strukturo pred poškodbami in propadanjem. Poleg tega ustrezna hidroizolacija ravne strehe podaljšuje njeno življenjsko dobo in zmanjšuje potrebo po pogostem vzdrževanju, s čimer znižuje stroške. Prav tako izboljšuje energijsko učinkovitost objekta, saj suha streha bolje izolira in prispeva k boljšemu upravljanju z energijo.
Pred začetkom hidroizolacijskih del se površina strehe temeljito pregleda in očisti vseh nečistoč, prahu in starih premazov. Vse razpoke in poškodbe na površini se nato popravijo z ustreznimi materiali, da se zagotovi trdna podlaga za nadaljnje delo. Na očiščeno in popravljeno površino se nanese hidroizolacijski premaz ali folija, ki zagotavlja popolno vodotesnost, pri čemer se uporabljajo različni materiali kot so bitumenski premazi, polimerne membrane ali tekoče gume. Po nanosu hidroizolacijskega sloja se opravi temeljit pregled, da se zagotovi enakomeren nanos in odsotnost napak.
V sodobnem gradbeništvu je obrnjena ravna streha zelo priljubljena rešitev. Ta vrsta strehe se od klasične ravne strehe razlikuje po tem, da ima hidroizolacijsko plast postavljeno pod slojem toplotne izolacije. Ta zasnova zagotavlja, da je hidroizolacija ravne strehe učinkovito zaščitena pred temperaturnimi nihanji in pregrevanjem, kar pripomore k dolgi življenjski dobi obrnjene strehe.
Mnogo ljudi je skeptičnih do ravnih streh, zlasti zaradi strahu pred težavami, kot so zamakanje. Vendar pa so sodobne metode, sintetične folije in pravilna izvedba zagotovilo, da so ravne strehe lahko izjemno vzdržljive. Z ustrezno namestitvijo in kvalitetnimi materiali lahko hidroizolacija ravne strehe brez težav zdrži več desetletij.
Ravne strehe nudijo odlično priložnost za popolno izkoriščanje mansarde, saj se izogibamo prostorskim omejitvam, ki so prisotne pri poševnih strehah klasičnih dvokapnic. S tem pridobimo več prostega prostora v notranjosti objekta, kar pomeni večjo uporabnost in funkcionalnost. Še ena pomembna prednost ravnih streh je možnost uporabe strehe kot pohodno teraso. To dodatno območje lahko izkoristite za različne namene, kar lahko bistveno poveča vrednost vaše nepremičnine. Povečana funkcionalnost strehe kot terase ponuja estetske in praktične koristi, ki prispevajo k splošni privlačnosti in vrednosti vašega doma.
Pred uvedbo vodoodpornih toplotnih izolacij kot je ekstrudiran polistiren (XPS), je bila toplotna izolacija nameščena med parno zaporo in hidroizolacijo, ki je pogosto tvorila tudi zaključni sloj strehe. Takšne strehe so znane kot klasične ravne strehe. Klasične ravne strehe so izpostavljene različnim škodljivim dejavnikom kot so UV-sevanje in mehanske poškodbe, ter izrazitim temperaturnim spremembam. Temperatura na površini takšne strehe lahko poleti naraste preko +80 °C, pozimi pa pade do -20 °C. Ta velika temperaturna nihanja sčasoma povzročijo zmanjšanje elastičnosti materiala, kar vodi do nastanka razpok v hidroizolacijski membrani in posledično do puščanja. Hidroizolacija ravne strehe se v tem primeru poškoduje.
Pri obrnjeni ravni strehi je hidroizolacija ravne strehe nameščena pod toplotno hidroizolacijo. Pomembno je tudi, da ta zasnova zmanjša temperaturna nihanja na površini hidroizolacije za približno polovico. Temperaturni razpon na površini hidroizolacije se giblje med +40 °C poleti in -10 °C pozimi.
Eden glavnih izzivov pri ravnih strehah je upravljanje z vodo. Uspešna hidroizolacija ravne strehe in drenažni sistem sta ključna za preprečevanje težav, ki jih lahko povzroči zadrževanje vode. Na ravni strehi se voda ne sme zadrževati predolgo, saj lahko škodi toplotni izolaciji. Da bi to preprečili, mora biti streha zasnovana z minimalnim naklonom 2 %, kar pomeni, da mora biti višinska razlika najmanj 2 cm na dolžini 100 cm. Tipični padec za ravno streho je lahko tudi do 5 %.
Hidroizolacija ravne strehe se najpogosteje izvede z bitumenski trakovi. Ti trakovi se običajno položijo na betonsko ploščo, potem ko je bil nanesen začetni bitumenski premaz. Sodobni bitumenski trakovi so pogosto ojačani z materiali kot so poliester ali steklena vlakna, da povečajo njihovo vzdržljivost. Hidroizolacija ravne strehe se običajno izvaja v dveh do treh plasteh, kar pomaga preprečiti morebitno pronicanje vode pod izolacijo. Pogosto uporabljani bitumenski trakovi so debeli do 5 mm, pri čemer se trakovi običajno pritrjujejo z varjenjem točkovno ali linijsko. Poleg bitumenskih trakov so na voljo tudi tankoslojne membrane in različni sintetični materiali.
Za učinkovito odvajanje padavinskih vod z ravnih streh se pogosto uporabljajo posebni požiralniki, ki so zasnovani posebej za ta namen. Ti požiralniki delujejo kot točkovni odtoki, ki ne le da preusmerjajo vodo iz zgornjih plasti strehe, ampak tudi iz drugih plasti. Načrtovanje in postavitev teh odtokov morata biti v skladu s posebnimi standardi, ki določajo število in lokacijo odtokov. Pri manjših ravnih strehah so odtoki običajno nameščeni v vogalih strehe. Enako pomembno je tudi načrtovanje vertikalnih cevi, ki so namenjene prenosu vode iz strehe navzdol. V praksi se pogosto združi več cevi iz različnih odtokov v eno samo vertikalo, kar omogoča učinkovito odvajanje vode. Te cevi morajo biti pravilno načrtovane, da zagotovijo nemoten pretok in preprečijo morebitne zamašitve.
Za zagotavljanje skladnosti ravne strehe z energetskimi standardi je nujna pravilna vgradnja toplotne izolacije. Da bi se izognili toplotnim mostovom in razvoju plesni, mora biti izolacija postavljena tako, da tvori enotno neprekinjeno plast. To pomeni, da se morajo izolacijske plošče morajo tesno prilegati ena drugi, brez prekrivanj ali vrzeli.
Ravne strehe se običajno izolirajo z materialom XPS, znanim tudi kot stiropor, ki ima zaprto celično strukturo. Ta struktura preprečuje vpijanje vode, kar je pomembno, saj streha pogosto pride v stik z vlago. Poleg tega morajo biti izolacijske plošče dovolj trdne, da prenesejo pritisk in obremenitve, ki jih nalaga streha. Zato običajen stiropor ni primeren za to vrsto izolacije. Pri obrnjeni ravni strehi so običajno potrebne tri plasti XPS plošč debeline 10 cm.
Če bi želeli, da vam hidroizolacijo ravne strehe izvedejo naši strokovnjaki, nas kontaktirajte s klikom na TUKAJ.